Canadian Science Fiction and Fantasy Association
Association canadienne de la science-fiction et du fantastique

PRIX AURORA AWARDS 1998

Nomination data: finalists & other info
(as of June 1998)

This lists the finalists in each category for 1998.
As well, some of the runners-up are also listed.
Summary data is listed after the category data.

Best Long-Form Work in English // Meilleur livre en anglais
===========================================================
  17 Frameshift, Robert J. Sawyer
  16 Black Wine, Candas Jane Dorsey
  13 Illegal Alien, Robert J. Sawyer
  12 Trader, Charles de Lint
   8 Shadow of Ashland, Terence Green
 ...
   7 Blood Debt, Tanya Huff
   7 Idoru, William Gibson
   6 The Claus Effect, David Nickle & Karl Schroeder
   5 A Thousand Words for Stranger, Julie E. Czerneda
   5 Child of the Night, Nancy Kilpatrick
   5 The Night Watch, Sean Stewart
   4 Expendable, James Alan Gardner
   4 Clouds End, Sean Stewart
=====


Meilleur livre en français // Best Long-Form Work in French
===========================================================
   2 Corps-machines et rêves d'anges, Alain Bergeron
   2 Coeur de fer, Joël Champetier
   2 L'Odyssée du Pénélope, Jean-Pierre Guillet
   2 Nelle de Vilvèq, Francine Pelletier
   2 Aboli, Esther Rochon
   2 Le Jeu de la perfection, Élisabeth Vonarburg
.....
     No runner-up had the minimum 2 nominations.
=====


Best Short-Form Work in English // Meilleure nouvelle en anglais
================================================================
  11 "Divisions", Eric Choi
  10 "Three Hearings on the Existence of Snakes in
      the Human Bloodstream", James Alan Gardner
   9 "Spirit Dance", Douglas Smith
   7 "The Hand You're Dealt", Robert J. Sawyer
   5 "The PlayTime Case", David Chato
   5 "The Fishmonger's Emeralds", Katie Harse
   5 "The Watley Man and the Green-Eyed Girl", Eileen Kernaghan
   5 "Prescribed Burn", Jena Snyder
 ...
   4 "Einstein, the Sequel", Darren Latta
   4 "The Inner Inner City", Robert Charles Wilson
   3 "Transfer", Stephanie Bedwell-Grime
   3 "Roses from Granny", Mary E. Choo
   3 "Casserole Diplomacy", Fiona Heath
   3 "At Fort Assumption", Dale L. Sproule
   3 "Red Tide", Hayden Trenholm
=====


Meilleure nouvelle en français // Best Short-Form Work in French
================================================================
   2 «La Voyeuse», Manon Brunet
   2 «Badelaire l'assassin», Joël Champetier
   2 «Une lettre de ma mère», Yves Meynard
   2 «Dans ses yeux une flamme», Daniel Sernine
   2 «Fictions et fantascience», Jean-Louis Trudel
.....
     No runner-up had the minimum 2 nominations.
=====


Best Other Work in English // Meilleur ouvrage en anglais
=========================================================
  18 On Spec, sf magazine
  16 ReBoot, animated TV series
     2 : Firewall
     1 : Number 7
     1 : To Mend and Defend
  15 Northern Frights 4, Don Hutchison, ed.
  14 Tesseracts 6, Robert J. Sawyer & Carolyn Clink, eds.
  12 Earth: Final Conflict, TV show
     4 : Sandoval's Run
     1 : Decision
     1 : Float Like a Butterfly
  12 Parsec, Chris Krejlgaard, ed.
  12 TransVersions, Sally McBride & Dale L. Sproule, eds.
 ...
   7 Eternal Romance, Janet L. Hetherington
   6 The Outer Limits, TV show
     1 : Dark Rain
     1 : Music of the Spheres
=====


Meilleur ouvrage en français (Autre) //
    Best Other Work in French (Other)
==============================================
   7 Solaris, Hugues Morin, réd.
   3 Hugues Morin, editor/directeur -- Stephen King: Trente ans de terreur
   2 Un baiser dans le noir - Quand Stephen King..., Guy Sirois
   2 Élisabeth Vonarburg, critiques
   2 imagine..., Paul-G. Croteau/Jean-Marc Gouanvic, réd.
.....
     No runner-up had the minimum 2 nominations.
=====


Artistic Achievement // Accomplissement artistique
========================================================
  12 Jean-Pierre Normand
  12 Ronn Sutton
   9 Larry Stewart
   8 Janet Hetherington
   5 James Beveridge
   5 Edward Charpentier
   5 Yves Crepeau
 ...
   4 Larry deSouza
   4 DLSproule
   3 Adrian Kleinbergen
   3 Robert Pasternak
=====


Fan Achievement (Fanzine) // Accomplissement fanique (Fanzine)
==============================================================
  11 Warp Factor
  11 Warp
   7 OSFS Statement/Inforunner
   7 Sol Rising
   5 A Little Enlightenment
   5 The Space Cadet Gazette
 ...
   4 Enlightenment
   4 Fixed Link
   3 Temps tôt
   3 Opuntia
   3 Bardic Runes
=====


Fan Achievement (Organizational) //
 Accomplissement fanique (Organisation)
=======================================
  15 Chartier, Chris (Warp 9, British Club, BTFCOQ)
  12 Huckle, Cindy (Primedia)
   9 Gurudata, Andrew (Pharos Project)
   5 Methe, Ann (Con*Cept)
   5 Senese, Rebecca (Space-Time Continuum)
   5 Halasz, Peter (Canadian SF & Fantasy Foundation)
 ...
   4 Brown, Jennifer
   4 Trudel, Jean-Louis (Boréal)
   3 Hancock, Larry (Torcon 3 bid)
=====


Fan Achievement (Other) // Accomplissement fanique (autre)
==========================================================
  13 Stewart, Larry
   5 Penney, Lloyd
   4 Mohapel, Charles
   3 Cameron, R.Graeme
   3 Hilson, Gary (Canadian SF Resource Guide)
 ...
     No runner-up had the minimum 2 nominations.
=====



         Nomination Count (unadjusted)
     ====================================================
  63 English - Long
  73 English - Short
  78 English - Other
   7 French - Long
   6 French - Short
  12 French - Other
  54 Artist
  44 Fanzine/newletter
  45 Fan - organizational
  35 Fan - other
====
 119 Total valid ballots
     -----------------------------------------------------
   2 Improperly filled in (no signature or address; etc)
   2 Bloc vote (preprinted/photocopied)
  14 Bloc vote (other)
====
  18 Total - Invalid
     -----------------------------------------------------
   1 Total late ballots
====
 138 Total ballots received
====

  -- 1998 Nomination Forms by Region --
  Region                      #      %
  ============               ===   ====
  Nova Scotia                  1    0.9
  New Brunswick                0      0
  Quebec (excludes Montrèal)   5    4.2
  Montrèal                    20   16.8
  Ontario (excludes Toronto)  43   36.1
  Toronto                     23   19.3
  Manitoba                     2    1.7
  Saskatchewan                 1    0.9
  Alberta                     12   10.1
  British Columbia            12   10.1
  ========================== ===  =====
                             119  100.1

Aurora
Home Version: 98.2.13