Canadian Science Fiction and Fantasy Association
Association canadienne de la science-fiction et du fantastique

PRIX AURORA AWARDS 1997

Detailed Results and Statistics
Résultats détaillés et statistiques

Best Long-Form Work in English / Meilleur livre en anglais:

      Number of voters / Nombre de votants:  98
Number of nominators / Nombre de nominants:  71
                                                   Nom  Votes
                                                   ---  --------------
STARPLEX, Robert J. Sawyer .......................  25  32 33 37 44
Shadow of Ashland, Terence M. Green ..............  12  24 24 24
Resurrection Man, Sean Stewart ...................  10  20 24 25 34
No Quarter, Tanya Huff ...........................  12   9
Child of the Night, Nancy Kilpatrick .............  12  12 14
No Award / Pas de prix ........................... n/a   1  1  1  3
-----

Meilleur livre en français / Best Long-Form Work in English:

      Number of voters / Nombre de votants:  21
Number of nominators / Nombre de nominants:   7
                                                   Nom  Votes
                                                   ---  --------------
LA ROSE DU DÉSERT, Yves Meynard ..................   2   8  8 10
Lame, Esther Rochon ..............................   2   5  6  6
L'Arc-en-cercle, Daniel Sernine ..................   3   3  4
Les Rêves de la mer, Élisabeth Vonarburg .........   3   2
Pas de prix / No Award ........................... n/a   3  3  3

Aboli, Esther Rochon  [Nomination refusée par
   l'auteur / Nomination declined by author] .....   2  n/a
-----

Best Short-Form Work in English / Meilleure nouvelle en anglais:

      Number of voters / Nombre de votants:  94
Number of nominators / Nombre de nominants:  77
                                                   Nom  Votes
                                                   ---  --------------
PEKING MAN, Robert J. Sawyer .....................   8  16 16 23 30 40
The Piano Player Has No Fingers, Edo van Belkom ..   7  15 15
Memory Games, Dale L. Sproule ....................   5  18 18 19
In Your Dreams, Stephanie Bedwell-Grime ..........  24  18 19 22 22
Bethlehem, Peter Watts ...........................   5  22 22 22 28 29
Face Dances, Rebecca M. Senese ...................  23   4
No Award / Pas de prix ........................... n/a   1  1  2  2  3
-----

Meilleure nouvelle en français / Best Short-Form Work in French:

      Number of voters / Nombre de votants:  23
Number of nominators / Nombre de nominants:   8
                                                   Nom  Votes
                                                   ---  --------------
LAMENTE-TOI, SAGESSE!, Jean-Louis Trudel .........   2   7  7  9 12
Laïka, Natasha Beaulieu ..........................   2   5  7  7
Le début du cercle, Élisabeth Vonarburg ..........   3   2
{/thea} ou le Jour venu, Alain Bergeron ..........   2   4  4
La Maison douleur, Francine Pelletier ............   2   2
Pas de prix / No Award ........................... n/a   3  3  3  3
-----

Best Other Work in English / Meilleur ouvrage en anglais (Autre):

      Number of voters / Nombre de votants: 102
Number of nominators / Nombre de nominants:  73
                                                   Nom  Votes
                                                   ---  --------------
ON SPEC ..........................................  23  27 30 30 41 55
Tesseracts 5, Robert Runté & Yves Meynard, eds ...  16  19 23 25
The Great Pulp Heroes, Don Hutchison .............  11  29 29 38 39
TransVersions ....................................  10  12
Parsec ...........................................  11  14 14
No Award / Pas de prix ........................... n/a   1  1  2  5  7
-----

Meilleur ouvrage en français (Autre) / Best Other Work in French:

      Number of voters / Nombre de votants:  29
Number of nominators / Nombre de nominants:   9
                                                   Nom  Votes
                                                   ---  --------------
SOLARIS, Joël Champetier, réd. ...................   5  11 12 14 15
Perf et Odonto, «De Philator en filature!», Ronn
   Sutton, Janet L. Hetherington & Hélène LaPlante   2  10 10 10 10
Élisabeth Vonarburg (critiques, interventions) ...   3   3  3  3
imagine..., Marc Lemaire/Paul-G. Croteau, réd. ...   3   2  2
Joël Champetier (critiques) ......................   2   1
Pas de prix / No Award ........................... n/a   2  2  2  2
-----

Artistic Achievement / Accomplissement artistique:

      Number of voters / Nombre de votants:  73
Number of nominators / Nombre de nominants:  51
                                                   Nom  Votes
                                                   ---  --------------
JEAN-PIERRE NORMAND ..............................  13  30 31 33 40
Ronn Sutton ......................................   7  17 17 17 18
Kenneth Scott ....................................   8  12 14 14
Stephanie Ann Johanson ...........................   5   7  7
Jeff Kuipers .....................................   7   6
No Award / Pas de prix ........................... n/a   1  1  1  2
-----

Fan Achievement (Fanzine) / Accomplissement fanique (Fanzine):

      Number of voters / Nombre de votants:  72
Number of nominators / Nombre de nominants:  68
                                                   Nom  Votes
                                                   ---  --------------
SOL RISING, Theresa Wojtasiewicz .................   7  21 21 24 37
OSFS Statement, Lionel Wagner ....................   7  12 12 15
Under the Ozone Hole, Karl Johanson
   & John Herbert ................................  10  13 13 15
From Beyond the Oört Cloud, Aaron Yorgason .......   8   8  8
NorthWords, James M. Botte, Bertrand Desbiens
   & Mark Lefebvre ...............................   7   8  8
Warp, Keith Braithwaite ..........................  18   8  8
The Diplomatic Pouch, Capucine Plourde ...........  11   1
No Award / Pas de prix ........................... n/a   1  1  3  3
-----

Fan Achievement (Organizational) / Accomplissement fanique (Organisation):

      Number of voters / Nombre de votants:  60
Number of nominators / Nombre de nominants:  60
                                                   Nom  Votes
                                                   ---  --------------
YVONNE PENNEY (SF Saturday) ......................  11  28 28 33
Warren Huska (Toronto Trek 10) ...................  11  10 11 12
Rebecca Senese (Space-Time Continuum) ............  20  10 10 10
Lynda Pelley (MonSFFA) ...........................  10   6  7
Capucine Plourde (Klingon Imperial
   Diplomatic Corps) .............................  11   4
No Award / Pas de prix ........................... n/a   2  2  2
-----

Fan Achievement (Other) / Accomplissement fanique (Autre):

      Number of voters / Nombre de votants:  56
Number of nominators / Nombre de nominants:  46
                                                   Nom  Votes
                                                   ---  --------------
Lloyd Penney (fan-writing/écriture fanique) ......   5  23 23 24 38
Larry Stewart (entertainer /
   personnalité amuseur) .........................   6   7  7  7
Plant 9 From Outer Space (video/vidéo) (MonSFFA) .   7   7  7  7
Capucine Plourde (KIDC website design /
   conception du site internet KIDC) .............  12   3
Norbert Spehner (Dracula Opus 300,
   bibliography/bibliographie) ...................   5   6  7  7
Judith Hayman (filk-singing) .....................   5   5  5
No Award / Pas de prix ........................... n/a   5  5  5  5
-----


SUMMARY / RÉCAPITULATION
   Total voting ballots /
   Total des bulletins de vote .......................  128

   Total nomination ballots / 
   Total des bulletins de nomination .................  180


COMPARATIVE TOTALS / COMPARAISON DES TOTAUX
                                  1992  1993  1994  1995  1996  1997
                                  ----  ----  ----  ----  ----  ----
Valid voting ballots /
Bulletins de vote valides ........ 107   182   106   156   132   118

Valid nomination ballots /
Bulletins de nomination valides ..  82   141   135   134   188   122

The above results and statistics for the 1997 Aurora Awards are official. The data entry and tabulations were done using spreadsheet and database programs specifically designed for the Aurora Awards. A modified Australian ballot preference system of vote counting was used.

Les résultats et statistiques donnés ci-dessus pour les Prix Aurora 1997 sont officiels. L'entrée des données et les compilations ont été effectuées au moyen de programmes de chiffrier et de base de données spécifiquement mis au point pour les Prix Aurora. Une version modifiée du système australien de comptage des votes a été employé.

The Aurora Awards programme has been administered, in recent years, by an Aurora Awards committee which functions independently from Canvention organizers. It has complete authority in decisions regarding ballot preparation and counting. Members of the 1997 Aurora Awards subcommittee are Dennis Mullin and Ruth Stuart.

Le programme des Prix Aurora a été administré, ces dernières années, par un sous-comité des Prix Aurora qui fonctionne de façon autonome par rapport aux organisateurs de la Canvention. Il détient toute autorité pour statuer sur tous les aspects de la préparation et du dépouillement des bulletins de vote ou de mise en nomination. Les membres du sous-comité des Prix Aurora 1997 étaient Dennis Mullin et Ruth Stuart.


Aurora Home Version: 97.12.03